تور کربلا تاریخ ثبت : 1398/02/10_13:26

اعمال و شرایط روزه حقیقی


با نیّاتِ راست و دل های پاک از پروردگارتان درخواست کنید شما را به روزه در این ماه و تلاوت کتابش موفق فرماید، زیرا بدبخت کسی است که در این ماهِ بزرگ از آمرزش خدا نومید و محروم شود.

اعمال و شرایط روزه حقیقی :

رسول خدا (ص) فرمودند: “ای مردم ماه خدا به سوی شما آمد و با برکت، رحمت و مغفرت به شما اقبال نمود. ماهی که نزد خدا افضل از سایر ماههاست. روزهای آن بهترین روزها، شب های آن با فضیلت ‌ترین شب ها و ساعات ان بهترین ساعت هاست. ماهی است که شما به مهمانی خدا دعوت شده اید و در آن ماه جزو اهالی کرامت “خــدا” قرار گرفته اید. نفس های شما در آن ماه تسبیح است. خوابتان در آن عبادت، عملتان در آن مقبول وَ دعایتان در آن مستجاب است.

با نیّاتِ راست و دل های پاک از پروردگارتان درخواست کنید شما را به روزه در این ماه و تلاوت کتابش موفق فرماید، زیرا بدبخت کسی است که در این ماهِ بزرگ از آمرزش خدا نومید و محروم شود. با گرسنگی و تشنگی در این ماه، گرسنگی و تشنگیِ روز قیامت را به یاد آورید. بر فقرا و بینوایانِ خودتان تصدق بدهید.

در این ماه بزرگانِ خودتان را احترام کنید، به کوچک تران رحم کنید و ارحام خود را صله کنید. زبان هایتان را نگاه دارید و چشم ها را از آنچه نگاه به آن حلال نیست بپوشید. گوش هایتان را بر آنچه شنیدن آن نارواست ببندید و بر یتیمان ترحم و مهربانی کنید تا بر یتیمان شما ترحم شود.

تور کربلا

از گناهان خود به سوی خدا بازگردید و دست هایتان را در اوقات نماز به دعا بردارید، زیرا وقت نماز افضل ساعاتی است که خدای عزوجل به بندگانش به نطر رحمت می نگرد؛ چون چیزی بخواهند و با او مناجات کنند پاسخشان را می دهد و چون ندا کنند؛ لبیک فرماید و دعایشان را مستجاب کند. ای مردم جان های شما در گرو کردارهای شماست؛ پس آنها را به طلب آمرزش و استغفار از گرو درآورید. پشت های شما از بار گناهانتان گران است؛ با طول سجده‌هایتان آنها را سبک سازید و بدانید که خداوند به عزتِ خود سوگند یاد فرموده است روزی که مردم در برابر پروردگار عالمیان بر پا خیزند؛ نماز‌گزاران و سجده ‌کنندگان را با آتش، عذاب نفرماید و نترساند. ای مردم هر کس از شما در این ماه روزه دار مؤمنی را افطار دهد نزد خدا در برابر این عمل برای او ثواب آزاد کردن یک بنده و آمرزشی نسبت به گناهان گذشتۀ اوست.

عرض کردند: یا رسول الله همۀ ما را توان آن نیست که چنین کنیم.

حضرت (ص) فرمودند: خود را از آتش نگاه دارید هر چند به بخششی از خرما باشد. از آتش بپرهیزید هر چند به جرعۀ آبی باشد. ای مردم هرکس از شما در این ماه خُلق خود را نیکو سازد، به او پروانه عبور از صراط دهند. هر کس بار غلام و کنیز خود را سبک گرداند و شـرِّ خود را نگه دارد، در روز ملاقات که در آن قدم ها می لغزد؛ خداوند غصب خود را از او بازدارد. هر کس در این ماه یتیمی را گرامی دارد؛ خداوند در روز ملاقات او را گرامی دارد وَ هر کس در این ماه قطع صله رحم کند، خداوند در روز ملاقات رحمت خود را از او قطع نماید.

تور کربلا

هر کس در این ماه به اراده، نماز مستحبی به جای آورد خداوند بَراتِ بیزاری از آتش را به او عطا کند. هر که در این ماه امر واجبی را ادا کند، ثواب کسی را دارد که  هفتاد فریضه در ماههای دیگر ادا کرده باشد. هر کس در این ماه درود و صلوات بسیار بر من فرستد روزی که میزان ها سبک است، خداوند میزانش را سنگین نماید. هر که در این ماه آیه‌ای از قرآن تلاوت کند اجر کسی را دارد که در غیر این ماه قرآن را ختم کرده است. ای مردم درهای بهشت در این ماه گشوده است، از پروردگارتان بخواهید آنها را به روی شما نبندد. درهای دوزخ بسته است، از خدا مسئلت کنید آنها را بر شما نگشاید. شیاطین در زنجیرند، از پروردگارتان بخواهید آنها را بر شما مسلط نگرداند.

حضرت امیرالمؤمنین (ع) فرمودند: عرض کردم یا رسول الله (ص) با فضیلت ‌ترین اعمال در این ماه کدام است؟ فرمودند: یا اباالحسن افضل‌ ترین اعمال در این ماه پارسایی و دوری است از آنچه خدای عزوجل حرام نموده است.”ii

مؤمنان در این ماه می بایست علاوه بر امساک های ظاهری، درون را نیز به روزه فراخوانده، به پاک سازی روح خویش بپردازند. نفس خود را از زشتی های اخلاقی خالی نمایند و تخلق به صفات زیبای اخلاق را پیشه کنند تا این صفات الهی ملکه وجودشانگردد. با طاهر کردن دل از غیرخدا، حضرت حق در آن تجلی می یابد، دیدن و شنیدن و عمل کردن با نور الهی صورت می پذیرد وَ بدین سان رایحۀ الهی که در سراسر عالم وجود ساری و جاری است به مشام می رسد.

حضرت مولانا فرماید:

ایـن دهــان بستــی دهانــی بـاز شــــد تـا خـورنـــده لقـمـــــه‌های راز شـــــد

لب فـرو بنــد از طعــام و از شـــراب ســوی خـوان آسمـانـــی کــن شتــــاب

گـر تـو این انبـان ز نان خالــی کنـــی پـر ز گـوهــــرهـای اجـلالــــی کنـــی

طفـل جان از شیــر شیـــطان بـاز کـن بعــد از آنــش با مَلَـــک انـبــــاز کـــن

چند خوردی چرب و شیرین از طعـام امتحــان کـن چنـــد روزی در صیـــام

چنــد شب‌ها خـواب را گشتــی اسیــــر یک شبــی بیــــدار شــو دولت بگیــــر

در آغار این ماه بر مؤمنان است که توبه کرده، حق الناس را بپردازند، حق الله را جبران نمایند و با خداوند عهد کنند از آغار این ماه شریف انسانی نوین در طراز زیبایی های اسماء و صفات الهی گردند؛ انسانی که همه وجودش نور، صفا، محبت، وفا و گذشت است. سخی، حلیم، صبور، متوکل، قانع، طالب و مشتاق است. کمک به محتاجان، اعانت در امور خیر، صله ارحام و افطاری دادن به روزه داران از کردارهای نیکِ مؤکد ماه مبارک رمضان است.

تور کربلا : 

گروه زیارتی یاس به هدف افزایش کیفیت و تسهیل سفر به عتبات عالیات و زیارت اهل بیت علیه السلام، خدمات تور کربلا ارزان قیمت را ارائه میدهد.بهرمندی از تورهای منظم به صورت کاروان های زیارتی باکیفیت از جمله خدمات ارائه شده گروه زیارتی یاس میباشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلیک بفرمایید : 👇

📎 تور کربلاکلمه کلیدی :

روزه

نام نویسنده :سپیده شاه مرادی. الگام