تور کربلا تاریخ ثبت : 1399/02/20_15:13

سوغات کربلا چیست؟ راهنمای خرید سوغات کربلا


مردم شهرهای مقدس عراق، مخصوصاً کربلا و نجف، تعطیلات مذهبی و ایام سوگواری را فرصتی مناسب برای کسب درآمد می بینند.

بهترین سوغاتی کربلا چیست؟

مردم شهرهای مقدس عراق، مخصوصاً کربلا و نجف، تعطیلات مذهبی و ایام سوگواری را فرصتی مناسب برای کسب درآمد می بینند. هر ساله بیش از 15 میلیون نفر از مسلمانان سراسر جهان، به ویژه ایران، برای زیارت عتبات عالیات به عراق سفر می کنند. مردم عراق چه کسب و کار و مغازه داشته باشند یا نداشته و دست فروش باشند، در این ایام می توانند جیب خود را از پول هایی که زوار برای خرید سوغات خرج می کنند پر کنند. فروشندگان کربلا وقتی نوبت به فروش اجناس خود به زائرین می رسد قیمت ها را تا سه برابر افزایش می دهند.سوغاتی کربلا

سرازیر شدن سیل زائران به شهر جنوبی عراق یعنی کربلای معلی در زمان تعطیلات مذهبی مهم برای مردم این شهر فصل درآمدزایی به حساب می آید. در ایام سوگواری یا اعیاد مذهبی خیابان های کربلا مملو از زوار است و کاروان های مذهبی زوار را به اقصی نقاط شهرهای مذهبی و اماکن زیارتی راهنمایی می کنند تا هم زیارت کنند و هم برای عزیزان خود از این سرزمین های مقدس سوغات بخرند.

اما از حق نگذریم!… تمام فعالیت ها و اموری که در کربلا انجام می شود معنوی و روحانی نیست. کربلا شهری است که فقط می خواهد از گردشگران مذهبی و زواری که از اقصی نقاط جهان به زیارت حرم مطهر امام حسین (ع)، حضرت ابالفضل (ع) و دیگر اماکان متبرکه می آیند، مخصوصاً در ایام اربعین، حسابی کسب درآمد کند. پس از روز عاشورا، روز اربعین یکی از روزهای مهم در دنیای تشیع است که مردم برای سوگواری امام حسین (ع) گاهی در قالب کاروان های پیاده راهی کربلا می شوند. زوار حدود 10 روز در عتبات عالیات، کربلا، نجف، سامرا و کاظمین اقامت خواهند کرد.

و اما در مورد کسبه کربلا… برخی از فروشندگان دوره گرد و دست فروشند و برخی مغازه دار و صاحب ملک تجاری. بسیاری از فروشندگان دوره گرد نیز از شهرهای دیگری مانند نجف یا شهرهای دورتری مانند بابِل به کربلا می آیند تا کالاهای خود را بفروشند و پول دربیاورند. گاهی اوقات نیز بدون هیچ هزینه ای به دستور مقامات عراق و سازمان زیارت عتبات خدمات رایگان به زوار ارائه می دهند، مثلاً برای آنها محل استراحت، غذا یا نوشیدنی در مواکب مشخصی مهیا می کنند.

برخی از فروشندگان به زاور چیزهایی که نیاز دارند را می فروشند؛ چیزهایی مانند پرچم، روسری، کفش، جوراب یا دمپایی. برخی دیگر نیز سوغات یا اسباب بازی می فروشند تا زوار دست خالی به خانه باز نگردند. بعضی از زوار بر این باورند با این که همان کالایی که از دست فروشان می خرند را دقیقاً می توانند از شهر یا کشور خودشان هم تهیه کنند اما چیزی که از کربلا می خرند به نوعی متبرک است و برایشان خوش یمن خواهد بود.

فروشندگانی که فرصت طلب هستند یک جا ساکن نمی شوند تا انتظار مشتری را بکشند. آنها در جاده ها و مسیرهای عبور زوار مدام در حرکتند و بساط خود را دقیقاً در همان جاهایی پهن می کنند که محل ورود زوار به کربلا و نجف اشرف است.

چهارراه ها و تقاطع ها بهترین مکان ها برای فروش است. بسیاری از فروشندگان از مسیری که جاده طویریج به کربلا می رسد، یعنی در تقاطع ابراهیمیه، بساط خود را پهن می کنند. هر چه را که فکر می کنید در بساط فروشندگان دوره گرد پیدا می شود. از اسباب بازی تا گل، عطرها و اسانس های مذهبی، روسری، لباس، پرچم و حتی کاپشن. نوحه و آهنگ های مذهبی نیز از طریق بلندگوها پخش می شود تا زواری که در حال عبورند در صورت تمایل سی دی های آنها را تهیه کنند.

چه سوغاتی از کربلا بخریم؟
پودر معطر بخور و دستگاه بخور عود که رایحه های متفاوت و خوبی دارد، هوای محیط را خیلی گرم و مثبت می کند و آرام بخش است.

تور کربلا تور هوایی کربلا تور زمینی کربلا تور کربلا  تورکربلا

سوغاتی کربلا

سوغاتی کربلا

رومیزی، رو مبلی، رو تختی و قالیچه در طرح ها، رنگ ها و کیفیت های مختلف

کیف دوشی و کیف دستی چرم دست ساز، اجناس آنتیک، صنایع دستی و عتیقه مثل گلدان، جاشمعی، ظروف باکیفیت از بازار شورجه

تور کربلا

 

سوغات کربلا

 

سوغاتی کربلا

 

تور هوایی کربلا

دشداشه که لباس بلندی تا روی پا است و پر از نقش و نگارهای سنتی و زیبای دست دور یا چاپی است. دشداشه یکی از لباس های سنتی در عراق است که بسیار از فرهنگ های خاورمیانه را جذب خود می کند و سوغات بسیار شگفت انگیزی است. روغن ها، اسانس ها و عطرهای طبیعی؛ پر طرفدارترین اسانس ها اسانس گل رز و یاس است که در ویال های کوچک و جیبی ریخته می شوند تا بر بدن مالیده شوند.

سوغات کربلا

حلقه های نقره با نگین های سنگی برای مردان؛ مردانی که عاشق حلقه های نقره با سنگ های تزیینی بزرگ هستند دست خالی از این بازار باز نمی گردند. هر سلیقه ای که داشته باشید می توانید حلقه نقره مخصوص خودتان را پیدا کنید. زیرا یافته های علمی حاکی از آن است که طلا برای مردان مضر است.

تور زمینی کربلا

تور کربلا : 

گروه زیارتی یاس به هدف افزایش کیفیت و تسهیل سفر به عتبات عالیات و زیارت اهل بیت علیه السلام، خدمات تور کربلا ارزان قیمت را ارائه میدهد.

بهرمندی از تورهای منظم به صورت کاروان های زیارتی باکیفیت از جمله خدمات ارائه شده گروه زیارتی یاس میباشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلیک بفرمایید : 👇🏾👇🏾👇🏾

 کلمه کلیدی :

نام نویسنده :الگام