شهادت حضرت زهرا تاریخ ثبت : 1397/11/23_13:46

شهادت حضرت فاطمه زهرا علیها السلام


از امام باقر علیه السلام سؤال شد: قائم شما قیام خواهد کرد؟  حضرت فرمود: شما حضرت را درک نخواهید کرد، پرسیدند: آیا مردم زمان او حضرت را درک خواهند کرد؟ 

اعمال روز شهادت حضرت فاطمه علیها السلام

در مفاتیح الجناح شیخ عباس قمی چنین آمده است: 
روز سوم جماید الاخری روز شهادت حضرت فاطمه (صلوات الله علیها) واقع شده پس باید در این روز شیعیان به عزاداری قیام کنند و زیارت آن مظلومه را بخوانند و بر ظالمان و غاصبان حق او نفرین کنند. 
سید بن طاووس در کتاب زوائد الفوائد زیارت مختص به روز شهادت آن حضرت را به این طریق فرموده است که: در ابتدا نماز زیارت یا نماز خود آن حضرت را به جا می آوری و نماز آن حضرت دو رکعت است در هر رکعت بعد از حمد، 60 مرتبه سوره قل هو الله احد را می خواند و اگر نتوانی در رکعت اغول بعد از حمد سوره قول هو الله احد را بخوان و در رکعت دوم سورهقل یا ایها الکافرون را بخوان و چون سلام نماز را گفتی زیارت حضرت فاطمه را بخوان. به تحقیق که روایت شده است که هر کس با این زیارت آن مظلومه را زیارت کند و از خدا طلب آمرزش کند حق تعالی گناهانش را می آمرزد و او را داخل بهشت می گردند و اما زیارت آن حضرت در روز وفات: 
اسلام علیک یا سیدة نساء العالمین اسلام علیک یا والدة الحجج علی الناس أجمعین السلام علیک أیتها المظلومة الممنوعة حقها (پس بگو) اللهم صل علی أمتک و ابنة نبیک و زوجة وصی نبیک صلاة تزلفها فوق زلفی عبادک المکرمین أهل اسماوات و أهل الارضین 
درود بر تو باد ای بانوی زنان جهان، درود و سلام بر تو باد ای مادر امامان همه مردم، درود باد بر تو ای ستمدیده ای که حقت را به زور گرفتند. بار خدایا رحمت فرست بر کنیزت و دختر پیغمبرت و همسر وصی پیغمبرت، رحمتی که او را نزدیک کند برتر از نزدیکی بزرگان گرامیت از اهل آسمانها و اهل زمینها.

مهدی (عج) منتقم فاطمه علیها السلام

از امام باقر علیه السلام سؤال شد: قائم شما قیام خواهد کرد؟ 
حضرت فرمود: شما حضرت را درک نخواهید کرد، پرسیدند: آیا مردم زمان او حضرت را درک خواهند کرد؟ 
فرمود: اهل زمانش نیز او را درک نخواهند کرد، قائم ما به راستی و حقیقت قیام خواهد کرد، پس از آنکه شیعیان ناامید شده باشند. سه روز مردم را دعوت می کند و کسی جواب او را نمی دهد، روز چهارم دست بر پرده کعبه آویخته و می گوید: پروردگارا ! مرا یاری کن ! و مرتب دعا می کند. 
خداوند متعال به فرشتگانی که رسول خدا (صلی الله علیه وآله) را در جنگ بدر یاری کرده بودند و هنوز زین اسبهایشان را پایین نیاورده و اسلحه شان را بر زمین نگذارده اند دستور می دهد به یاری او بروند. آنان با حضرت بیعت کرده بعد سیصد و سیزده نفر با او بیعت می کنند و حضرت به مدینه می رود... 
و بعد آن دو نفر را به حالت تر و تازه از قبر بیرون می آورد با آنان صحبت کرده آنها جواب می دهند، پس آنان را با همان هیزمی که برای سوزاندن خانه علی و فاطمه و حسن و حسین علیه السلام جمع کرده بودند می سوزاند. آن هیزمها هنوز نزد ما وجود دارد و به ارث به یکدیگر می رسد.

تور کربلا

مدت عمر حضرت فاطمه علیها السلام بعد از پیامبر (صلی الله علیه وآله)

در مورد تاریخ شهادت آن حضرت اختلاف است، برخی مدت عمر آن حضرت بعد از پیامبر را 75 روز و برخی 95 روز و برخی سه ماه و... گفته اند. 
از حضرت صادق علیه السلام روایت شده است که فرمود: همانا فاطمه علیها السلام پس از رحلت رسول خدا (صلی الله علیه وآله) هفتاد و پنج روز زنده بود و در این مدت از در گذشت و فقدان پدر بزرگوارش بسیار اندوهگین بود. جبرائیل نزد آن حضرت می آمد و او را تسلیت و دلداری می داد و از پدرش و جایگاه وی برایش می گفت، و از حال آن حضرت و رویدادهای آینده که بر فرزندان آن حضرت وارد می شود، به او خبر می داد و حضرت علی علیه السلام آنها را می نوشت. 
پس آن حضرت در سال پنجم بعثت حضرت رسول متولد شد و در هنگام شهادت هیجده سال و هفتاد و پنج روز داشت.

تور کربلا

تور کربلا : 

گروه زیارتی یاس به هدف افزایش کیفیت و تسهیل سفر به عتبات عالیات و زیارت اهل بیت علیه السلام، خدمات تور کربلا ارزان قیمت را ارائه میدهد.

بهرمندی از تورهای منظم به صورت کاروان های زیارتی باکیفیت از جمله خدمات ارائه شده گروه زیارتی یاس میباشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلیک بفرمایید : 👇🏾👇🏾👇🏾

📎 تور کربلاکلمه کلیدی :

شهادت حضرت فاطمه زهرا

نام نویسنده :سپیده شاه مرادی. الگام