تور کربلا تاریخ ثبت : 1397/11/23_15:39

مقایسه بین مقام حضرت اباالفضل(ع) و آرزوی انبیای عظام


حضرت امام صادق(ع) در ادامة زيارت نامة حضرت عباس(ع)، این گونه بر او سلام مي كند: «السَّلَامُ عَلَيْكَ أَيُّهَا الْعَبْدُ الصَّالِحُ، الصِّدیقُ المُواسی» امام صادق(ع) که دارای مقام عصمت هستند و با زبان مقدسشان جز حقیقت را بیان نمی کنند در زیارت وجود مبارک حضرت قمر بنی هاشم(ع) دو کلمه ملکوتی و پرمعنا و پرمفهوم درباره آن حضرت بیان داشته اند.

حضرت امام صادق(ع) در ادامة زيارت نامة حضرت عباس(ع)، این گونه بر او سلام مي كند:

«السَّلَامُ عَلَيْكَ أَيُّهَا الْعَبْدُ الصَّالِحُ، الصِّدیقُ المُواسی»

امام صادق(ع) که دارای مقام عصمت هستند و با زبان مقدسشان جز حقیقت را بیان نمی کنند در زیارت وجود مبارک حضرت قمر بنی هاشم(ع) دو کلمه ملکوتی و پرمعنا و پرمفهوم درباره آن حضرت بیان داشته اند.

ائمه(ع) از طریق به کار بردن این دو کلمه، شخصیت با کرامت قمر بنی هاشم(ع) را نشان داده اند. گرچه این انسان والا و بی نظیر بیش از سی و سه سال در این دنیا زندگی نکرد؛ اما در دوران عمرش از طریق نورانیت باطن و معرفت و حرکت فکری و اخلاقی و عملی، در پرتو امامان زمانش، وجود مقدس امیرمؤمنان، امام مجتبی و حضرت سیدالشهدا(ع) به مقامات ملکوتی رسید و شخصیتی را کسب کرد که امام زین العابدین7 می فرماید: در روز قیامت شهدای اولین و آخرین نسبت به شخصیت، مقام و عظمت این بزرگوار غبطه می خورند.[1]

اولین واژه ای که امام(ع) در زیارت وجود مبارک قمر بنی هاشم(ع) آورده، کلمة «عبد صالح» است:

«السلام علیک ایها العبد الصالح» 
تور کربلا,تورکربلا,تور هوایی کربلا,تور زمینی کربلا,تور ارزان کربلا,تور کربلا,

واژة دوم هم که معصوم(ع) در مورد آن حضرت به کار برده، کلمه «الصدیق المواسی» است:

«السلام علیک ایها العبد الصالح، الصدیق المواسی»[2]

مواسات به معنای هزینه نمودن و ایثار کردن جان، مال، آبرو و مقام برای دیگران است.

در مورد ارزشگذاری برای «صالح بودن»، باید به سراغ آیات قرآن مجید برویم و ببینیم ارزش صالح بودن از نظر خداوند چه اندازه است. قرآن مجید به سادگی به شخصی صالح نمی گوید. درباره ارزش صالح بودن باید توجه داشت که موضوع کیفیت مطرح است، نه کمیت؛ چون در قرآن کریم و روایات جنبه کیفی با جنبه کمّی بسیار تفاوت دارد.
تور کربلا,تورکربلا,تور هوایی کربلا,تور زمینی کربلا,تور ارزان کربلا,تور کربلا,

برای توضیح بیشتر باید گفت: اگر شما به عنوان مثال گلی را از نظر کمی بررسی کنید، براحتی می توانید حدودش را مشخص کنید و مثلاً بگویید که این گل چهارده گلبرگ، هشت کاسبرگ و بیست پرچم دارد. هر پرچمی هم برای خودش ظرفی دارد و این مقدار گرده نر در آن است. وزنش هم مجموعاً ده گرم است. با این محاسبات، کلام در مسأله کمّیت تمام می شود.

اما سخن درباره کیفیت گل، مربوط به زیبایی آن است. در این جا بیان انسان نسبت به حدود تمام نیست و فقط می تواند توصیفاتی را مطرح کند و مثلاً بگوید: گل زیباست و فضای حیاط را زیبا می کند، تماشای گل دلم را از غم و غصه نجات می دهد و خستگی ام را برطرف می کند؛ اما نمی تواند دقیقاً کیفیت گل را بیان کند و مثلاً بگوید زیبایی آن چند درجه است؛ چون درجه زیبایی مثل حرارت و وزن نیست که بتوان مقدارش را مشخص کرد.

صالح بودن نیز یک کیفیت است و موجودی که نزد پروردگار صالح محسوب می شود نمی توان درجه و اندازه آن را مشخص کرد؛ چون این موجود صالح همچون گل زیباست که ارزش او کمّی نیست، بلکه کیفی است و درجه ندارد.
تور کربلا,تورکربلا,تور هوایی کربلا,تور زمینی کربلا,تور ارزان کربلا,تور کربلا,

این درباره کیفیت صالح بودن است که نمی توان اندازه آن را دقیقاً بیان کرد؛ اما برای مشخص کردن ارزش آن باید ابتدا یک موضوع قرآنی را مطرح کرد و سپس در مقام مقایسه، به ارزش صالح بودن حضرت قمر بنی هاشم(ع) پی برد.

براي پی بردن به معنا و مصداق «عبد صالح» بايد به آيات الهي رجوع نمود و مشاهده كرد پروردگار چه كسانی را به عنوان بندگان صالح معرفي مي كند:

آيه اول: در قرآن كريم، پروردگار متعال از زبان حضرت ابراهيم(ع) مي فرمايد:

(رَبِّ هَبْ لِي حُكْماً وَ أَلْحِقْنِي بِالصَّالِحِينَ)[3]

يكي از دعاهاي حضرت ابراهيم(ع) این است كه خداوند ايشان را با صالحان محشور نمايد. خدایا اگر می خواهی مرا نزد اولیا و بزرگان ببری، مرا در کنار صالحان قرار ده!

آيه دوم: خداوند به نقل از حضرت يوسف(ع) مي فرمايد:

(رَبِّ قَدْ آتَيْتَنِي مِنَ الْمُلْكِ وَ عَلَّمْتَنِي مِنْ تَأْوِيلِ الْأَحادِيثِ فاطِرَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ أَنْتَ وَلِيِّي فِي الدُّنْيا وَ الْآخِرَةِ تَوَفَّنِي مُسْلِماً وَ أَلْحِقْنِي بِالصَّالِحِينَ)[4]

با توجه به معناي فوق مي توان فهميد که یکی از بزرگترين تقاضاهاي حضرت يوسف(ع) از خداوند، همنشینی با انسان های صالح است.
تور کربلا,تورکربلا,تور هوایی کربلا,تور زمینی کربلا,تور ارزان کربلا,تور کربلا,

آيه سوم: حضرت سليمان(ع) در هنگام دعا به درگاه پروردگار مي فرمايد:

(رَبِّ أَوْزِعْنِي أَنْ أَشْكُرَ نِعْمَتَكَ الَّتِي أَنْعَمْتَ عَلَيَّ وَ عَلى والِدَيَّ وَ أَنْ أَعْمَلَ صالِحاً تَرْضاهُ وَ أَدْخِلْنِي بِرَحْمَتِكَ فِي عِبادِكَ الصَّالِحِينَ)[5]

حضرت سليمان(ع) نيز علاقة فراواني دارد خداوند درهاي رحمت خود را بگشايد تا او نیز در كنار بندگان صالح الهی قرار گيرد.

با توجه به اين آيات مي توان پي برد مقام «عبد صالح» مقامي بسیار رفیع است كه تمام انبياي الهي(ص) آرزو دارند در كنار اين مقام قرار گيرند و این را باید با این کلام مقایسه کرد که ائمة ما: به قمر بنی هاشم(ع) چنین سلام می دهند: «السَّلام عَلَیکَ أَیُهَا العَبدُِ الصالِحُ» از این کلام اهمیت مقام قمر بنی هاشم روشن می شود. شخصیتی مانند حضرت ابراهیم و حضرت یوسف و حضرت سلیمان: از پروردگار درخواست می کنند که پس از مرگمان ما را کنار بندگان صالح خود ببر؛ یعنی به جایی ببر که هر روز و هر ساعت بتوانیم افرادی همچون قمر بنی هاشم را زیارت کنیم، زیرا او یکی از بندگان صالح برجستة الهی است.
تور کربلا,تورکربلا,تور هوایی کربلا,تور زمینی کربلا,تور ارزان کربلا,تور کربلا,

 ---------------------------------------------------------------

[1]. الأمالی «صدوق»: 462، المجلس السبعون، حدیث 10؛ بحارالأنوار: 22/274، باب 5، حدیث 21 .

[2]. بحارالأنوار: 98/354، باب 30، حدیث 1 .

[3]. شعراء(26):83؛ پروردگارا! به من حكمت بخش، و مرا به بندگان صالح ملحق كن.
تور کربلا,تورکربلا,تور هوایی کربلا,تور زمینی کربلا,تور ارزان کربلا,تور کربلا,

[4]. يوسف(12):101؛ پروردگارا! تو بخشى از فرمانروايى را به من عطا كردى و برخى از تعبير خواب ها را به من آموختى. اى پديد آورنده آسمان ها و زمين! تو در دنيا و آخرت سرپرست و يار منى در حالى كه تسليم [فرمان هاى تو] باشم جانم را بگير و به شايستگان مُلحقم كن.

[5]. نمل(27):19؛ پروردگارا! به من الهام كن تا شكر نعمتى را كه به من و پدر و مادرم عطا كرده اى، به جاى آورم، و اينكه كار شايسته اى كه آن را بپسندى، انجام دهم، و مرا به رحمتت در ميان بندگان شايسته ات درآور.

برگرفته از کتاب آئین اشک و عزا در سوگ سیدالشهدا(ع) نوشته استاد حسین انصاریان
منبع : پایگاه عرفان

 

تور کربلا

تور کربلا : 

گروه زیارتی یاس به هدف افزایش کیفیت و تسهیل سفر به عتبات عالیات و زیارت اهل بیت علیه السلام، خدمات تور کربلا ارزان قیمت را ارائه میدهد.

بهرمندی از تورهای منظم به صورت کاروان های زیارتی باکیفیت از جمله خدمات ارائه شده گروه زیارتی یاس میباشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلیک بفرمایید : 👇🏾👇🏾👇🏾

📎 تور کربلا

 



کلمه کلیدی :

تور کربلا

نام نویسنده :مسعودیفر.الگام