تور کربلا تاریخ ثبت : 1397/11/25_11:55

موزه ملی عراق


🔹 موزه ملی عراق که در زبان عربی به المتحف العراقی مشهور است، در بغدادقرار دارد. در این موزه آثار باارزشی از تمدن بین النهرین وجود دارد که متأسفانه بخش زیاد از آن در طول و پس از حمله سال ۲۰۰۳ میلادی آمریکا به عراق غارت شد.

موزه ملی عراق 

🔹 موزه ملی عراق که در زبان عربی به المتحف العراقی مشهور است، در بغدادقرار دارد.
در این موزه آثار باارزشی از تمدن بین النهرین وجود دارد که متأسفانه بخش زیاد از آن در طول و پس از حمله سال ۲۰۰۳ میلادی آمریکا به عراق غارت شد. ولی تلاش های بین المللی منجر به بازگشت بسیاری از آثار به سرقت رفته، به این موزه شد.  موزه ملی عراق از سال ۲۰۰۳ به بعد بسته بود اما با پایان یافتن روند مرمت و بازسازی، این موزۀ مهم تاریخ تمدن باستان پس از ۱۲ سال در فوریه سال ۲۰۱۵ بطور رسمی بازگشایی شد.

تور کربلا

🔸 مجموعه موزه ملی عراق شامل هنر و آثار کشف شده از سومری باستان، بابلی، اکدی و تمدن آشوری است . در این موزه همچنین گالری وجود دارد که به مجموعه ای از هنر عربستان در قبل و بعد از اسلام تعلق دارد. برخی از مجموعه های با اهمیت این موزه عبارتند از: مجموعه طلا نمرود با ویژگی های طلا و جواهر خاص از سنگهای گرانبها که قدمت آنها به قرن نهم قبل از میلاد برمیگردد. از آثار دیگر این موزه مجموعه ای استثنایی از سنگهای حجاری شده به خط میخی و قرص از اوروک میباشد. گنجینه اوروک متعلق به سالهای ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰  پیش از میلاد است.

مقبره زیگورات شهر باستانی اور، عراق

در اواسط هزاره‌ی سوم و پیش از میلاد مسیح، مردم بین‌النهرین شروع به ساخت بنایی بزرگ با پله‌هایی از جنس آجر پخته کردند که به آن زیگورات میگویند برای آشنایی با این بنای تاریخی در ادامه با تور کربلا همراه باشید.

تور کربلا

🔹 هنوز مشخص نیست هدف از ساخت این بنا چه بوده، اما گفته می‌شود آنها زیگورات را به‌عنوان بنایی مقدس و عبادتگاه ساخته بودند؛ البته تنها مدرک موجود که این قضیه را اثبات می‌کند از هرودوت، مورخ یونانی نشات می‌گیرد. با این حال، هیچ مکان مقدس یا پرستشگاهی از چندین زیگورات موجود در ایران و عراق کشف نشده است.

برخی بر این باورند که این مکان‌ها، خانه‌ی خدایان بوده و هر شهر، خدای خود را داشته است. فقط کاهنانی که از اعضای قدرتمند جامعه‌ی سومری بودند،میتوانستند وارد زیگورات شوند؛ همچنین این کاهنان میبایست از خدایان مراقبت میکردند.

یکی از بزرگ‌ترین و سالم‌ترین زیگورات‌های به جا مانده در بین‌النهرین، «زیگورات بزرگ اور» است که امروز در نزدیکی ناصریه، در استان ذی‌قار عراق قرار دارد. این بنای چندضلعی بزرگ، ابعادی به بزرگی ۶۴ در ۴۵ متر دارد و سه تراس در سطوح مختلف پلکانی دارد که ۲۰ الی ۳۰ متر ارتفاع دارند که یک پلکان بزرگ به سمت هر یک از این تراس‌ها منتهی می‌شود.  در بالاترین نقطه‌ی این زیگورات، معبد الهه‌ی نانا (مادر بزرگ) قرار داشته که خدای حامی شهر باستانی «اور» بوده است. متاسفانه این معبد نابود شده است. چندین آجر آبی رنگ در اطراف این زیگورات یافت شده‌اند که باستان‌شناسان حدس می‌زنند، جزو دکوراسیون و تزئینات داخلی معبد بوده است.

این زیگورات توسط «شاه اور نامو» ساخته شد، اما قبل از پایان ساخت این بنا، عمرش به پایان رسید. پس از مرگ او، پسرش، «شولگی»، در قرن بیست و یکم قبل از میلاد مسیح این بنا را به پایان رساند.

تا پایان قرن ششم قبل از میلاد مسیح، این زیگورات تبدیل به مخروبه شده بود. بر خلاف اهرام مصر، زیگورات‌ها از آجرهای گلی ساخته می‌شدند و با قیر یا گِل در کنار هم چیده می‌شدند. این آجرها تحت تاثیر باران زیاد مرطوب شده و در گرمای تابستان دچار ترک خوردگی میشدند.

در زیگورات بزرگ شهر اور، حفره‌هایی روی آجرها و لایه‌های بیرونی معبد یافت شدند؛ احتمالا این حفره‌ها به منظور تبخیر آب و رطوبت از درون معبد ایجاد شده بودند. علاوه‌ بر این ناودان‌هایی هم بر پلکان‌های زیگورات تعبیه شده بودند تا در زمستان، آب را به بیرون هدایت کنند.

این زیگورات دو بار مرمت و بازسازی شد؛ یک بار توسط پادشاه بابل نو، «نبونید» در قرن ششم قبل از میلاد مسیح که چندین ساختمان بر بالای بنای اصلی ساخت. در حالی که «اور نامو» از قیر و گل و آهک مستحکم در ساخت این زیگورات استفاده کرد، کارگران نبونید، سیمان و ملات معمولی در مرمت این بنا به کار بردند. باد و باران از آن زمان تا کنون این زیگورات را کم‌کم تخریب کردند که حالا تلی از تکه‌سنگ و خاک بر بالای آن باقی گذارده‌اند.

تور کربلا

دومین بازسازی این بنا ۲۵۰۰ سال بعد و در دهه‌ی ۱۹۸۰ در زمان حکومت صدام حسین، رئیس‌جمهور پیشین عراق صورت گرفت. او با قرار دادن لایه‌ای از آجرهای مدرن بر روی پلکان و نیز نمای زیگورات، سعی در حفاظت از آجرهای اصلی آن داشت. اما زمانی‌که عراق درگیر جنگ خلیج فارس در دهه‌ی ۹۰ شد، صدام حسین با حیله‌گری، این زیگورات را تبدیل به پایگاه نظامی خود کرد. او می‌دانست اگر جنگنده‌های «میگ» خود را در نزدیکی زیگورات پارک کند، بمب‌افکن‌های آمریکایی از ترس تخریب این مکان باستانی، آسیبی به آنها نمی‌رسانند. تاکتیک او تا حدی تاثیر گذار بود و صدمات اندک و ناچیزی در پی حملات نظامی به زیگورات وارد آمد. هنوز هم روی دیوارهای این زیگورات، جای صدها گلوله و شراپنل (گلوله‌ی ساچمه‌پران) باقی مانده است.

تور کربلا

تور کربلا : 

گروه زیارتی یاس به هدف افزایش کیفیت و تسهیل سفر به عتبات عالیات و زیارت اهل بیت علیه السلام، خدمات تور کربلا ارزان قیمت را ارائه میدهد.

بهرمندی از تورهای منظم به صورت کاروان های زیارتی باکیفیت از جمله خدمات ارائه شده گروه زیارتی یاس میباشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلیک بفرمایید : 👇🏾👇🏾👇🏾

📎 تور کربلا

 کلمه کلیدی :

عراق

نام نویسنده :مسعودیفر