تور کربلا تاریخ ثبت : 1397/11/23_15:16

خطبه امام حسین در منا


خطبه مهیج و اعتراضی امام حسین(ع) در سال ۵۸ق، یعنی دو سال قبل از مرگمعاویه علیه انحرافات حکومت اموی.

خطبه امام حسین(ع) در منا

 خطبه مهیج و اعتراضی امام حسین(ع) در سال ۵۸ق، یعنی دو سال[۱] قبل از مرگ معاویه علیه انحرافات حکومت اموی. اهمیت این خطبه در منا و در ایام حج، افشاگری‌ امام علیه حکومت معاویه بود. برخی تحلیل‌گران این خطبه را که در حضور صحابه و تابعین قرائت شد نشانه برنامه امام حسین(ع) برای قیام کربلا می‌دانند. بخش اول خطبه امام در منا را سلیم بن قیس هلالی در کتابش و بخش دوم و سوم را حسن بن شعبه حرانی در تحف العقول نقل کرده‌اند.

تور کربلا

خطبه امام حسین(ع) در منا، خطبه مهیج و اعتراضی امام حسین(ع) در سال ۵۸ق، یعنی دو سال قبل از مرگمعاویه علیه انحرافات حکومت اموی. اهمیت این خطبه در منا و در ایام حج، افشاگری‌ امام علیه حکومت معاویه بود. برخی تحلیل‌گران این خطبه را که در حضور صحابه و تابعین قرائت شد نشانه برنامه امام حسین(ع) برای قیام کربلا می‌دانند. بخش اول خطبه امام در منا را سلیم بن قیس هلالی در کتابش و بخش دوم و سوم را حسن بن شعبه حرانی در تحف العقول نقل کرده‌اند.

تور کربلا

محتوای خطبه

در خطبه امام حسین در منا محورهای زیر به چشم می خورد:

  • فضائل امیر مؤمنان و خاندان عصمت و بیان آیات و روایاتی که در شأن، منزلت و فضیلت اهل‌بیت مخصوصاًامام علی(ع) نازل و بیان شده است از جمله سد ابواب، واقعه غدیر خم، مباهله، فتح خیبر به دستامیرالمؤمنین و حدیث ثقلین؛
  • دعوت به امر به معروف و نهی از منکر و تاکید بر اهمیت این وظیفه اسلامی.
  • یاد آوری وظیفه علما و لزوم قیام آنان در مقابل ستمگران و مفاسد و نیز گوشزد کردن مضرات سکوت عالمان در مقابل زورگویان و آثار زیانبار و خطرناک سهل‌انگاری آنان از انجام این وظیفه بزرگ الهی.

امام(ع) در پایان خطبه می‌فرماید: خدایا! تو می‌دانی که آنچه از ما سرزد، برای رقابت در فرمانروایی و نیز دسترسی به مال بی‌ارزش دنیا نبود، بلکه از آن روست که نشانه‌های آیین تو را بنمایانیم و سروسامان‌بخشی را در سرزمین‌هایت آشکار سازیم تا بندگان ستمدیده تو آسوده گردند و به فرایض و سنن و احکام تو عمل کنند.

تور کربلا

تور کربلا : 

گروه زیارتی یاس به هدف افزایش کیفیت و تسهیل سفر به عتبات عالیات و زیارت اهل بیت علیه السلام، خدمات تور کربلا ارزان قیمت را ارائه میدهد.

بهرمندی از تورهای منظم به صورت کاروان های زیارتی باکیفیت از جمله خدمات ارائه شده گروه زیارتی یاس میباشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلیک بفرمایید : 👇🏾👇🏾👇🏾

📎 تور کربلاکلمه کلیدی :

خطبه امام حسین در منا

نام نویسنده :سپیده شاه مرادی. الگام