تور کربلا تاریخ ثبت : 1397/11/25_11:54

تعبیر خواب در قرآن و اسلام


می‌توان گفت در خواب روح انسان، آزاد می‌شود و می‌تواند سیر آفاق نماید و گذشته و آینده را بدون صورت مادی ببیند

تعبیر خواب در قرآن و اسلام

در اسلام خواب به معنی حرکت روح به سوی عالم ارواح است. روح انسان در عالم خواب، قالب مثالی (برزخی) به خود می‌گیرد و به پرواز در می‌آید و به جاهایی می‌رود و عوالمی را سیر می‌کند که در بیداری میسر نیست

می‌توان گفت در خواب روح انسان، آزاد می‌شود و می‌تواند سیر آفاق نماید و گذشته و آینده را بدون صورت مادی ببیند؛ زیرا زمان در آن جا به شکل زمان ما نیست، گذشته و حال و آینده در آن یکی است، منتها این آگاهی روحی بستگی به تکامل روحی افراد دارد

تور کربلا

پیامبراکرم(ص) در حدیثی خواب و رؤیا را سه گونه معرفی می‌کنند و می‌فرمایند: " خواب و رویا گاهی مژده ای از سمت خداوند است، گاهی هم وسیله غم و اندوه از سوی شیطان، و گاهی مسایلی است که انسان در فکر خود می‌پروراند آن را در خواب می‌بیند". 

قرآن چندین بار به موضوع خواب و رویا اشاره کرده است :

در سوره زمر آیه ۴۲ آمده است: خدا در زمان مرگ، روح انسان ها را قبض می کند و علاقه روح از بدن را قطع می کند، اما آنهایی که نمرده اند، روحشان را به هنگام خواب در زمان موقت می گیرد. پس ارواحی را که قضای خدا بر مرگشان است، نگه می دارد و دیگر آنها به بدنشان باز نمیگرددند، ولی ارواحی که چنین قضایی بر آنها رانده نشده، به سوی بدن هایشان روانه می شوند تا مدت مشخصی زنده بمانند. مردم متفکر از همین خوابیدن و مردن می یابند که اداره کننده امور آنها خداست.

در آیه ۶۰ سوره انعام نیز معنی مشابهی آمده است: او کسی است که روح شما را در شب قبض می کند... . این نظام خواب و بیداری تا پایان زندگی تکرار میشود. سرانجام همه به سوی خدا بازگشت می کنید. در قرآن پس از داستان خواب ۳۰۹ ساله اصحاب کهف آمده است: همان طور که قادر بودیم آنها را به این خواب طولانی ببریم، آنها را بیدار کردیم، به گونه ای که وقتی بیدار شدند، فکر می کردند یک روز یا کمتر خوابیده اند.

 


در آیه ۲۷ سوره فتح رویای صادقه پیامبر اسلام(ص) آمده است که: پیامبر در خواب دید به همراه یارانش برای انجام مناسک عمره وارد مکه می شوند و با گفتن این رویا همه مومنان خوشحال شدند، اما از آنجایی که خواب سال بعد از صلح حدیبیه اتفاق نیفتاد، عده ای دچار شک شدند. در این آیه ذکر شده است آنچه خدا در عالم خواب به پیغمبرش نشان داد، صدق و حق بود.

 

تور کربلا

یکی دیگر از رویاهای صادقه که در قرآن آمده ، رویای یوسف است که در آن ۱۱ ستاره، ماه و خورشید برایش سجده می کردند و پدر او یعقوب پیامبر آن را به درستی تعبیر کرد. در ادامه این داستان، زمانی که یوسف را به زندان فرستادند، او خواب دو همبندی خود را به درستی تفسیر می کند و در نهایت خواب معروف پادشاه مصر که هفت گاو چاق، توسط هفت گاو لاغر خورده می شوند و هفت خوشه سبز و هفت خوشه خشک اتفاق می افتد و یوسف با تفسیر  صحیح این رویا عزیز مصر می شود.


بنابراین از نظر قرآن، تعبیر خواب یک علم است و خداوند به هر کس که اراده کند این علم را می دهد و گاهی از محتوای آشکار رویا زیاد نمی توان به پیشگویی هایش پی برد. در قرآن گاهی وحی ها و دستورات هنگام خواب به پیامبران الهام می شود. مثل خواب معروف ابراهیم که به وی دستور داده شد فرزند ۱۳ ساله خود را قربانی کند. همچنین گاهی خداوند از طریق رویا به راهنمایی بندگانش می پردازد. به طور مثال در مورد مادر موسی که در خواب می بیند نوزاد خود را در صندوق بگذارد و به آب بیندازد. در نهایت در آیاتی از قرآن مثل سوره یونس آیه ۶۷ گفته شده که خدا شب را قرار داده است تا در آن آرامش را حس کنید و روز را روشن کرده است.

 

تور کربلا

تور کربلا : 

گروه زیارتی یاس به هدف افزایش کیفیت و تسهیل سفر به عتبات عالیات و زیارت اهل بیت علیه السلام، خدمات تور کربلا ارزان قیمت را ارائه میدهد.

بهرمندی از تورهای منظم به صورت کاروان های زیارتی باکیفیت از جمله خدمات ارائه شده گروه زیارتی یاس میباشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلیک بفرمایید : 👇🏾👇🏾👇🏾

📎 تور کربلا

 

 کلمه کلیدی :

تعبیر خواب

نام نویسنده :حسینی